Board & Staff 2019-11-01T16:09:43+00:00

NEA-Alaska Officers and Board of Directors

Officers

Tim Parker
Tim ParkerNEA-Alaska President
Segue Grant
Segue GrantNEA-Alaska Vice President
Tammy Smith
Tammy SmithNEA State Director

Region I Directors

Valerie Brooks
Valerie BrooksKetchikan
Rebecca Himschoot
Rebecca HimschootSitka

LOCAL AFFILIATES
Associated Teachers of Petersburg
Chatham-NEA
Craig Education Association
Haines Education Association
Hoonah Classified Employee Association
Hoonah Education Association
Hydaburg Education Association
Juneau Education Association
Kake Education Association
Ketchikan Education Association
Klawock Education Association
Metlakatla Education Association
Sitka Education Association
Sitka Educational Support Professional Association
Skagway Teachers Organization
Southeast Islands Education Association
TEAME – Teachers Education Association at Mt. Edgecumbe
Wrangell Teachers Association

Region II Directors

Kathy Simpler
Kathy SimplerKodiak

LOCAL AFFILIATES
Alaska Gateway Education Association
Alaska Gateway Education Support Professional Association
Aleutians East Education Association
Cordova Education Association
Delta Greely Education Association
Delta Greely Education Support Professional Association
Denali Education Association
Denali Education Support Professional Association
Kodiak Borough Education Association
Kodiak Island Education Support Association
Lake & Peninsula Education Association
Nenana Education Association
Nenana Education Support Staff Association (NESSA)
Unalaska Education Association
Yakutat Education Association

Region III Directors

David Brighton
David BrightonKenai
Anne McCabe
Anne McCabeSoldotna

Region IV Directors

Erin Arno
Erin ArnoBethel
Corey Shepherd
Corey ShepherdKotzebue
Glenn Charlie
Glenn CharlieNapakiak

LOCAL AFFILIATES
Bering Strait Education Association
Bristol Bay Education Association
Chevak Education Support Professional Association
Chevak NEA
Dillingham Classified Association
Dillingham Education Association
Galena Education Association
Iditarod Education Association
Lower Kuskokwim NEA
Lower Yukon Education Association
Lower Yukon Education Support Professional Association
Mid-Kuskokwim Education Association
Mid Yukon NEA
Nome Education Association
Nome Education Support Professional Association
North Slope Borough Education Association
Northwest Arctic Education Association
Northwest Arctic Education Support Professional Association
Pribilof Region Education Association
Southwest Region Education Association
Tanana Education Association
Yukon Flats Education Association

Region V Directors

Jeff Hebard
Jeff HebardFairbanks
Chris Benshoof
Chris BenshoofFairbanks
Bobby LaSalle
Bobby LaSalleNorth Pole
Laura Capelle
Laura CapelleFairbanks

LOCAL AFFILIATE
Education Support Staff Association (ESSA)
Fairbanks Education Association

Region VI Directors

Barb Clark
Barb ClarkAnchorage
Renee Rindone
Renee RindonePalmer
Tom Klaameyer
Tom KlaameyerEagle River
Dana Cain
Dana CainAnchorage
Michaela Kolerok
Michaela KolerokAnchorage
Jacob Bera
Jacob BeraChugiak
Corey Aist
Corey AistAnchorage

Region VII Directors

Sherry Shaw
Sherry ShawWasilla
Vicki Hewitt
Vicki HewittWasilla
Tim Walters
Tim WaltersWasilla
Redona Grazio
Redona GrazioPalmer
Richard Morgan
Richard MorganWasilla

Region R Directors

Rich Kronberg
Rich KronbergTacoma, WA
Nancy Allen
Nancy AllenFairbanks
Ron Fuhrer
Ron FuhrerAnchorage

Minority At-Large

George Cromer III
George Cromer IIIAnchorage

ESP At-Large

Barbara Schneider
Barbara SchneiderCraig
Mary Parrish
Mary ParrishWasilla
Daryl Walker
Daryl WalkerFairbanks

NEA-Alaska Standing Committees

President: Tim Parker (2020)
Vice President: Segue Grant (2020)
NEA Director: Tammy Smith (2022)

Region I: 
Stephen Courtright (2021)
Kelly Stewart (2020)

Region II:
Linda McCool (2021)

Region III:
Jesse Bjorkman (2021)
Mark Fraad (2020)

Region IV:
Jacquie Wood (2020)
Joe Yoder (2021)
TBA

Region V:
Maxine Dibert (2021)
Howard Maxwell (2021)
Bobby LaSalle (2020)
Laura Capelle (2021)

Region VI:
Marnie Hartill (2020)
Barbara Clark (2021)
Jason Ott (2020)
Christi Sitz (2021)
Jessica Cook (2021)
Joan Pragman (2020)
TBA

Region VII:
Jill Showman (2021)
Amanda Johnson (2020)
Richard Morgan (2021)
Sean Riley (2020)

Region R:
Pamela Lloyd (2021)
Karen Eddy (2021)
Christine Villano (2020)

Executive Director: Glenn Bafia
Staff Liaison: Matthew Moser

Tim Parker, President
Region I: Semra Deaner, Chair
Region II: Janine Todd
Region III: Mary Jane Hadaway
Region IV: Matthew Conlon
Region V: Kerry Platzke
Region VI: Christi Sitz
Region VII: Mary Parrish
Region R: Donna Williams
Staff Liaison: Susie Smythe

Karen Dullen
Jessica Iglesias
Jessica Cook
Missouri Smyth

Region I: Dave Nelson
Region II: TBA
Region III: Winter Marshall-Allen
Region IV: Caroline Wiseman
Region V: Maxine Dibert
Region VI: Ricky Lind
Region VII: TBA
Region R: TBA

Staff Liaison: Joshua Yeh
Board Liaison: George Comer III, Glenn Charlie, Laura Capelle, Michaela Kolerok

NEA-Alaska Staff

Glenn BafiaExecutive Director

Executive Assistant: Mary Nibbelink

Chief Financial Officer: KD Roope
Membership & Dues Accounting Program Coordinator: Jennifer Wright
Accounting Program Coordinator: Lynn Metcalfe

Communications Director: Zac Mannix
Government Relations Director: Matthew Moser
Public Affairs Program Coordinator: Susie Smythe
Digital Media Program Coordinator: Laura Bartholomae 

Technologist: Ike Culbertson